Toplumda Depresyon

Toplumda Depresyon

 

Depresyon senin benim hepimizin hayatının bir döneminde mutlaka baş göstermiştir. Önemli olan depresyonu tanımak ve geldiğini anlayabilmektir. Peki depresyonda olduğumuzu veya bir yakınımızın depresyonda olduğunu nasıl anlayacağız? Bu yazımda size depresyon ve belirtilerini anlatacağım. Depresyon toplum içinde doğrudan veya dolaylı yollardan etkisini gösteren ve bireyin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen bir duygu durum bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Depresyon bireyin hayattan zevk alamaması, sürekli bir üzüntü hali, kendini değersiz görme, çaresizlik, sürekli olarak uyuma isteği veya tam tersi uykusuzluk hali gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Peki bu başlıca sebepler bireyin depresyonda olduğuna yönelik kesin bilgiler verir mi bize? Bunun iyi irdelenmesi ve mevcut belirtilerin iyi analiz edilmesi gerekir. Dilerseniz bireyin depresyonda olduğuna yönelik belirtileri tek tek ele alalım.

Depresyon Belirtileri

Yazının başında da ifade ettik, depresyon hepimizin kapısını çalabilecek potansiyel bir misafirdir.  Hepimiz hayatımızın olağan akışında üzüntü, kaygı, stres, sıkıntı, çaresizlik ve boşluk hissini yaşayabiliriz. Fakat burada bizim dikkat etmemiz gereken en temel nokta; ortaya çıkan duygu durum bozukluğunun sürekliliğidir. Yani bizde hasıl olan üzüntü, kaygı, stres, sıkıntı, çaresizlik, hayattan zevk almama ve boşluk hissi gibi durumların bizi ele geçirip gitmek bilmemesidir. Üzüntü artık geçici üzüntü halinden çıkmıştır, karamsarlık artık birkaç saatliğine ve birkaç günlüğüne değil; bizlere sürekli olarak eşlik etmeye başlamışsa ve sürekli olarak ruhumuzu kemiren bir hal almaya başlamışsa artık depresyon bizimle beraberdir diyebiliriz.Bu süreçte artık hayattan zevk almamaya başlar ve daha önce severek yaptığı işlerden zevk almamaya başlarız. Çevremize karşı olan ilgi de günden güne azalmaya başlayacaktır. En temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için bile gerekli güç ve motivasyondan uzak bir ruh haline bürünmeye başlarız yavaş yavaş. Hayatın yaşanmaya değer olmadığını ve çevremizdeki insanları da değersiz görüp onlardan uzaklaşma eğilimi bizde baş göstermeye ve sürekli olarak yalnız kalma isteği içimizde oluşmaya başlayacaktır.

Depresyon belirtilerinden biride bireyin sürekli bir iştahsızlık haline sahip olup kilo kaybetmeye başlamasıdır. Bu durumun tam tersi olarak bireyin sürekli olarak bir şeyler yeme isteği ve buna bağlı olarak kilo alma durumu da görülebilmektedir. Beslenme konusundaki düzensizlik uyku konusunda da kendini gösterebilmektedir. Sürekli olarak uyuma isteği ve buna bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında uykuya dalamama ve uyuyamama da görülen depresyon belirtilerdendir.

Çevremizde meydana gelen olaylara bağlı olarak kendimizi değersiz ve suçlu hissedebiliriz. Bu olaylara ve durumlara yönelik herhangi bir etkimizin ve dahlimizin olmamasına rağmen kendimizi suçlama ve değersiz görme eğilimi görülecektir.

Bizim için belki de depresyonun en temel belirtilerinde biri sayılabilecek sürekli umutsuzluk ve karamsarlık hali tüm yaşam aktivitemizi kökünden sarsacak bir düzeye ulaşacaktır. Hayatımızdaki her şeye karşı karamsar ve umutsuz olmaya başlayıp olumsuz giden durumların düzeleceğine karşı olan umudumuzu da kaybetmeye başlarız.

Depresyondaki birey artık yaptığı davranışların sonucunu düşünmez ve böyle bir kaygıya da sahip değildir. Aşırı alkol tüketimi, beklenmedik ani ve tehlikeli davranışlar, süratli araba kullanımı, madde kullanımı gibi durumlara yönelme durumu görülebilir.

 

 

Cinsiyetlere Göre Depresyon

Depresyonun cinsiyetler arasında görülme durumu ele alındığında erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğüne şahit olmaktayız. Bu oran yaklaşık olarak iki katı civarında olup; son yıllarda yapılan araştırmalar ışığında bu oranın gittikçe birbirine yaklaştığı görülmektedir.

Kadınlarda Depresyon

  • Kadınlarda depresyon belirtileri ele alındığında fizyolojik durumlarından kaynaklı olarak depresyona yakalanma durumunun ön planda olduğunu görmekteyiz. Adet dönemleri, hormonal faktörler ve menopoz durumlarına bağlı olarak kadınlarda depresyon görülmektedir. Bu durumlardan kaynaklı, sürekli olarak uyku ihtiyacı, iştaha bağlı kilo artışı, normalin dışında uzun zamana yayılan ağlama nöbetleri, suçluluk hisleri ve mevsimsel geçişlere bağlı olarak görülen ani duygu değişimleri kadınlarda depresyonun en temel belirtileri olarak görülmektedir.

Erkeklerde Depresyon

 

  • Kadınlarda görülen depresyon belirtileri daha çok içe dönük olarak kendini gösterirken erkelerde bu durum tam tersidir. Erkekler daha çok sadakatsizlik, gereğinden fazla kendini işe verme ve çok çalışma, öfke durumunda artış, şiddet eğilimi, madde kullanımı gibi depresyon belirtileri görülmektedir.

Çocuk ve Gençlerde Depresyon

 

  • Çocuk ve gençlerde genelde çocukluk dönemi yaşantılara bağlı olarak depresyon görülebilmektedir. Çocuğun dış dünyaya olan uyumu, iç ve dış etkenlerin de etkisiyle çocukta ağlama nöbetleri, dış dünyaya karşı ilgisizlik, huzursuzluk, güvensizlik, uyku bozuklukları, iştahta azalma, oyun oynamaya karşı isteksizlik, altını ıslatma, değersizlik hissi gibi belirtilerle depresyon kendini gösterebilmektedir

 

  • Gençlerde depresyon belirtisinin en temel göstergesi içe dönük davranış şeklinden ziyade dışa dönük davranış örüntüleriyle kendini gösterir. Ani sinirlenmeler, öfke nöbetleri, düşmanca davranış ve tutumlar gençlerde depresyonun en temel belirtileridir. Bunların yanında fizyolojik bir nedene dayanmayan karın ağrıları, baş ağrıları da depresyon belirtileri olarak görülebilmektedir. Gençlerde görülen depresyona etkili bir müdahalenin yapılmaması gencin sosyal uyumunu kötü etkileyebileceği gibi madde kullanımı, intihar ve başkalarına zarar verme gibi davranışlara da kapı aralayabilir.

 

 

    NOT: Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Bu makale ve sitedeki bilgiler tıbbi bir tanı ve tedavi amacı taşımamaktadır. Sitedeki bilgiler ışığında bir ilaç tedavisine başlanması veya sonlandırılması kesinlikle önerilmez. Tanı ve tedavi gerektiren durumlar için mutlaka bir tıp hekimine başvurunuz. Bu makale ve sitemizdeki diğer tüm içerikler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı sayılabilecek ilan ve reklam yapma amacı taşımamaktadır.