Van Pedagog (Çocuk-Ergen Danışmanlığı)

Van Pedagog (Çocuk-Ergen Danışmanlığı)

Van da Pedagog yada çocuk, ergen için psikolog arayanlar. Çocuk ergen danışmanlığı konusunda merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. ve Aklınıza takılan sorularınızı bize yazabilirsiniz.

Çocuk ve ergen danışmanlığı zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişim anlarında hizmet alma gereksinimi duyan bireylerle yapılan psikolojik destek sürecini tanımlar. Bu danışmanlık hizmeti bu yaş aralığını kapsayan bireylerle yüz yüze gerçekleştirilir.

Terapist bu hizmeti sürdürürken olayın farklı bileşenlerini işin içine katmaya özen gösterir. Terapist aile ile işbirliği yaparak çocuk veya ergenin probleminin altında yatan asıl kaynağı gün yüzüne çıkarmaya çalışır. Ortaya çıkan problem ekseninde aslında bu durumun bireyin bir çığlığının iz düşümü olduğu gerçeğini göz önünde bulundurur terapist.

Çocuk ve ergene sunulan destek kapsamında problemin çözülmesiyle beraber bireyin içsel güç mekanizmalarının güçlendirilmesi amaçlanır. Bunlar bireyin duygusal ve sosyal gelişimiyle beraber dil gelişimi, problem çözme yeteneği ve başa çıkma becerilerinin geliştirilmesidir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan problemlerin en büyük karakteristik özelliği uzun vadede kalıcı etkilerinin olmasıdır. Bu dönemlerde sağlıklı bir zeminde çözüme kavuşturulamayan problemler yetişkinlik evresinde farklı problemlere kapı aralayarak problemin kronikleşmesine neden olabilir. Bu sebepten ötürü bu dönemde meydana gelen problemlerin çözüme kavuşması ve çocuk veya ergenin destek görmesi son derece önemlidir.